Újabb sikeres együttműködés a MIVÍZ Kft. és az ÉRV Zrt. szakemberei között a vízveszteségek csökkentése érdekében
Új, innovatív eljárás alkalmazása a miskolci hibajavításoknál
A MIVÍZ Kft. burkolatbontás nélkül állít helyre egy sérült ivóvízvezetéket
A Nemzeti Vízművek Zrt. tagvállalataként a MIVÍZ Kft. az ÉRV Zrt-vel is együttműködve, a felhasználói elégedettség növelésére, a szolgáltatás biztonságának fenntartására, illetve a vízveszteségek folyamatos csökkentésére törekszik. Az északkelet-magyarországi régió víziközmű-szolgáltatói minden lehetőséget megragadnak arra, hogy a magas színvonalú, biztonságos ivóvízellátás mellett az üzemeltetés sajnálatos módon természetes velejárói, a csőtörések javításakor is minél kevésbé vegyék igénybe a lakosság türelmét.
Egy, hazánkban széleskörben még nem alkalmazott eljárás, az úgynevezett Trenchless Automated Leakage Repair (TALR / magyarul: feltárás nélküli automatikus szivárgásjavító) segítségével a hagyományos hibajavításnál bizonyos szempontból egyszerűbben, aszfaltbontás nélkül állítják helyre ezúttal Miskolcon, az Ifjúság utcában keletkezett sérülést, és ezzel megszüntetik a vízszivárgást.
Ennek a szivárgásjavító megoldásnak köszönhetően olyan, nehezen megközelíthető csőszakaszok is sikeresen üzemben tarthatóak, amelyeken többszörös szivárgás keletkezett, amelyek összeadódva jelentős vízveszteséget okoznak a szolgáltatóknak. Ilyenek lehetnek például a külső korrózió által kiváltott lyukak azbesztcement és fémes csöveken, öntöttvas csövek és azbeszt csövek tokjainak szivárgásai, PVC-csövekben és vascsövekben hosszirányú repedések szivárgásai.
Mivel szakemberek tapasztalatai alapján a hálózati hibák csupán 10%-a jelenik meg a felszínen, a folyamatos veszteségkeresés a hagyományos módszerekkel elengedhetetlen. Nemzetközi szakmai körökben elterjedt nézet szerint ugyanakkor hagyományos módszerekkel a hálózati veszteségek nagyobb hányada a veszteségek térbeli eloszlása és a hibák kicsiny mérete miatt esetlegesen csak költséges felderítéssel valósítható meg. Ezekben az esetekben a víz a felszín alatt tovább folyik, amíg egy nagyobb csőtörés nem alakul ki belőle. A rendszer főbb jellemzője, hogy segítségével éppen ezek a nehezen feltárható hibák, csőtörések kezelhetők.
Hogyan működik?
A vízelosztó hálózat izolált szakaszán egy hálózati szerelvényen keresztül ivóvízre vonatkozó alkalmazási engedéllyel rendelkező viszkózus anyagot juttatnak be és kontrollált módon vezetnek végig a hibás csőszakaszon a vezetékbe. Ennek során a fogyasztókat pár órára teljesen lecsatlakoztatják a hálózatról. A javítóanyag a nyomás hatására a csövön végig haladva eltömíti a szivárgó lyukakat - függetlenül attól, hogy azok az illesztéseken, szerelvényeken vagy a házi bekötéseken vannak. A folyamat végén a maradék anyagot egy szerelvényen keresztül eltávolítják, majd a hálózat öblítését követően visszaállítják a szolgáltatást a fogyasztók részére. A szivárgási területen lévő anyag megkeményedik, és a kezelt csőszakaszon a szivárgások megszűnnek.
Egy Edelényben elvégzett javítás tanulságai
Egy viacolorral lerakott terület alatt jelentős vízszivárgást mértek. A cső anyaga és elhelyezkedése miatt a szivárgás helyét nem lehetett akusztikus eszközökkel behatárolni, a TALR technológia segítségével azonban sikerült a szivárgást megszüntetni – további vízveszteség, energia- és vegyszerfelhasználás megtakarításával. Az összes hiba elhárítása lehetséges volt a hálózatszakasz feltárása nélkül. Ezek a beavatkozások olyan megtakarítást eredményezhetnek, amelyek által a rendelkezésre álló forrásokat nem emészti fel a nagyobb hibák kialakulása, ehelyett egy jövőbeli rekonstrukció lehetőségét teremtik meg. A vízelfolyás megszüntetése azt is eredményezi, hogy ahol az esetleges kapacitáshiány miatt újabb víznyerő hely létesítése lenne szükséges az igények kielégítésére, a hibajavítással megspórolt víznek köszönhetően elkerülhető lehet a kapacitások növelése.